PREGLED NEUROLOGA - Odabrani stručnjak za neurološko zdravlje
Neurologija je grana medicine koja se bavi dijagnostikom i lečenjem oboljenja mozga, kičmene moždine, perifernog nervnog sistema i mišića. Specijalista neurologije, nakon detaljnog razgovora i neurološkog pregleda određuje algoritam pretraga u odnosu na zdravstveno stanje pacijenta.
KADA SE JAVITI NA PREGLED NEUROLOGU?
Ukoliko osetite neki od sledećih simptoma neophodno je javiti se neurologu:
Grčevi ruke, noge, jedne strane tela ili celog tela
Poremećaji govora, gutanja, mirisa
Zujanje u ušima sa ili bez poremećaja sluha
Naglo nastali poremećaji vida, duple slike, očni pokreti
Slabost jedne ili obe ruke/noge, jedne strane tela
Otežani pokreti, trnjenje, mravinjanje u nogama ili rukama
Problemi sa spavanjem, nesanica
Zaboravnost, prolazna ili stalna
Poremećaji orijentacije, pažnje, opažanja
Bolovi u mišićima, propadanje mišića
Problemi sa mokrenjem ili stolicom
Preterano umaranje bez očiglednog razloga.
PREGLED NEUROLOGA SPECIJALISTE :
Personalizovana Briga o Vašem Neurološkom Zdravlju
Naš neurolog pruža individualizovan pristup pregledu, koristeći bogato iskustvo i najsavremeniju opremu. Sa pažljivim pristupom i preciznom dijagnozom, naš cilj je unaprediti Vaše neurološko blagostanje.
EEG - ELEKTROENCEFALOGRAM - Detaljan Uvid u Električnu Aktivnost Mozga
Standardni EEG
Serijski EEG
EEG nakon lišavanja spavanja
Elektroencefalografija (EEG) je metoda kojom se registruje električna aktivnost mozga uz pomoć elektroda postavljenih na površinu glave. Elektroencefalograf je grafički prikaz električne aktivnosti mozga koji se dobija ovim snimanjem i koij lekar tumači i donosi određene zaključke. Snimanje traje 20-40 minuta.
INDIKACIJE / ZAŠTO SE RADI?
U cilju otkrivanja epilepsije i praćenja efekata lečenja te bolesti.
Dijagnostika gubitka svesti, glavobolja i dugotrajnih vrtoglavica.
Kao pomoćni dijagnostički metod u otkrivanju oboljenja kao što su tumor mozga, zapaljenje moždanog tkiva (encefalitis), senilnost (demencija).
U cilju utvrđivanja oštećenja moždanog tkiva nakon povrede mozga i nakon moždanog udara.
KAKO SE IZVODI?
Snimanje se izvodi tako što se postavlja specijalna kapa na kojoj se nalaze elektrode ili se pojedinačne elektrode uz pomoć gela lepe na površinu glave (poglavinu).
Snimanje se izvodi u ležećem ili sedećem položaju sa zatvorenim očima, u poziciji koja Vam je ugodna. Tokom snimanja može biti potrebno da otvarate ili zatvarate oči ili da dišete duboko. Na kraju snimanja koristi se trepćuće svetlo.
U sklopu ispitivanja epilepsije nekada se tokom ili pre snimanja primenjuju određenih lekovi u cilju utvrđivanja promena u električnoj aktivnosti mozga pri primeni tih lekova.
POTENCIJALNI RIZICI
EEG snimanje je potpuno bezbolno.
Nema štetnih zračenja.
EMNG - ELEKTROMIONEUROGRAFIJA - Analiza Električne Aktivnosti Mišića i Nerava
Elektromioneurografija (EMNG) je elektrodijagnostička metoda kojom se ispituje električna aktivnost mišića i nerava sa mogućnošću utvrdjivanja nivoa, stepena i rasprostranjenosti lezije. Njome se može brzo i rano potvrditi klinička dijagnoza ili čak postaviti dijagnoza bolesti i povreda perifernog nervnog sistema, nekih oboljenja i povreda moždanih nerava (kao što je nervus facialis), a takođe je moguća i eksploracija analnog i uretralnog sfinktera, kod oboljenja i povreda kičmenih sakralnih korenova koji pudendalnim nervima inervišu pomenute sfinktere.
Elektromiografija (EMG) i elektroneurografija (ENG) - EMNG je izuzetno važna komplementarna metoda pri kliničkom ispitivanju nervnog sistema, a suverena je metoda kod praktično svih neuromišićnih bolesti. Primenjuje se kao: Detekciona elektromiografija (EMG) - ispitivanje električne aktivnosti mišića Stimulaciona elektromiografija, ili elektroneurografija (ENG) - merenje brzine provodljivosti perifernih nerava - (sa mogućnošću nekih refleksoloških ispitivanja kao što su H- refleks, Blink refleks, F-talas i druga). Indikacije za EMNG:
Različite neuromišće bolesti (neuropatije)
Hronične bolesti, metabolička oboljenja (npr. dijabetična polineuropatija)
Nasledne bolesti (npr. urođene anomalije koštano-zglobog sistema)
Kompresije nerava (discus hernije)
Povrede kičme i ekstremiteta
Neke reumatološke bolesti tipa zapaljenja mišića (miositisa)
Postoperatovna stanja ili stanja posle oboljenja kičme i mozga
Razne druge povrede sa oštećenjem mišica i perifernih nerava
Sfinkterijelne slabosti usled bolesti (spina bifida)
Kako izgleda EMNG pregled?
Pregled se radi bez narkoze i nije bolan ukoliko postoji saradnja sa pacijentom. Traje od 30 do 45 minuta i može biti manje ili više neprijatan. Ispitivanje se vrši na tehnološki visoko kompjuterizovanim aparatima, pri čemu se obično prvo ispituje provodljivost perifernih nerava, motornih i/ili senzitivnih. To ispitivanje se vrši najčešće perkutanim elektrodama (kroz kožu), dok se za ispitivanje mišića po pravilu uvek koriste sterilne iglene elektrode. Broj ispitivanih nerava i mišića zavisi od kliničke dijagnoze. Pregled se radi u svim uzrastima, i kod dece (od samog rođenja). Ukoliko je pacijent dete, poželjno je prisustvo jednog roditelja.
PREGLED PSIHIJATRA - Održavanje Mentalnog Zdravlja sa Stručnjakom
Naš psihijatar nije samo stručnjak za mentalna oboljenja, već i oslonac svima koji prolaze kroz teške trenutke ili krizne situacije. Sa posebnim fokusom na psihoterapiju i odabranim terapeutskim pristupima, naš psihijatar ne samo da leči, već i podržava očuvanje vašeg mentalnog zdravlja. U našem pristupu, svako je važan, a vaše blagostanje je naša misija
Neurohirurgija je medicinska specijalnost i grana hirurgije koja se bavi hirurškim i neurohirurškim lečenjem bolesti lobanje, mozga, kičmene moždine, kičme i nerava.
FIZIKALNA MEDICINA I REHABILITACIJA - Celovita briga o bašem zdravlju
Fizikalni pregled obavlja lekar specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije gde se stiče uvid u stanje lokomotornog aparata kao i opšte stanje pacijenta. Nakon pregleda pacijent se upućuje vrlo često na dopunsku dijagnostiku (RTG, MRI, UZ, Dopler, laboratorijske analize) i/ili konsulatativne specijalističke preglede (ortoped i neurolog najčešće). Nakon utvrđivanja stanja pacijenta i postavljanja dijagnoze pravi se individualni plan lečenja i rehabilitacije pacijenta, poštujući zdravstvene protokole i medicinske preporuke. Pored medikalmentne terapije (to su najčešće antireumatici, analgetici, mišićni relaksansi, kortikosteoridi, suplementi), lečenje se nastavlja u velikom procentu fizikalnim agensima - procedurama i kineziterapijom.
Zakažite pregled u našoj ordinaciji i prepustite se stručnjacima posvećenim Vašem potpunom zdravlju: